Bakan Eroğlu Afyon’a 27 Adet Tesisin Temel Atma Törenine Katılacak

03 Aralık 2014 Şuhut Belediyesi


03 Aralık 2014 Çarşamba 10:37 Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu, Devlet Su İşleri (DSİ) Genel Müdürlüğü tarafından inşa edilecek olan 27 adet tesisin temelini atmak için Afyonkarahisar’a gidiyor. Prof. Dr. Veysel Eroğl
Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu, Devlet Su İşleri (DSİ) Genel Müdürlüğü tarafından inşa edilecek olan 27 adet tesisin temelini atmak için Afyonkarahisar’a gidiyor.

Prof. Dr. Veysel Eroğlu, 5 Aralık Cuma günü saat 14.00’te Atatürk Kapalı Spor Salonu’nda düzenlenecek olan toplu temel atma merasimi ile 144 milyon 409 bin TL yatırım bedelli 27 adet tesisin temelini atacak.

Afyonkarahisar’a 144 Milyon TL’lik 27 Tesis

Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu; Devlethan Barajı, Afyonkarahisar İçmesuyu İsale Hattı, Afyonkarahisar İlçe ve Beldeleri İçmesuyu Arsenik Arıtma Tesisi İkmali (1. ve 2. Safha), Sandıklı Menteş Barajı ve Sulaması, Başmakçı Çığrı Barajı ve Sulaması, Merkez Halımoru Barajı, Merkez Halımoru Barajı Sulaması, İhsaniye Sarıcaova Göleti, İhsaniye Sarıcaova Göleti Sulaması, Çobanlar Göynük Göleti ile birlikte 16 adet taşkın koruma tesisinin temelini atacak.

Afyonkarahisar’ın Hasretle Beklediği Devlethan Barajının Temeli Atılıyor

Temelden yüksekliği 57,50 metre olan Devlethan Barajı tamamlandığında 28 milyon m3 su depolanacak ve 14.380 dekar zirai arazi suya kavuşacak. Proje ile yılda 8 milyon TL gelir artışı sağlanacaktır.

28 Bin 240 Dekar Zirai Arazi Suya Kavuşacak

Temeli baraj, gölet ve sulama projeleri devreye alındığında 28 bin 240 dekar zirai arazi sulamaya açılacak.

Afyonkarahisar’a Yılda 15,61 Milyon m3 İçme ve Kullanma Suyu İletilecek

Prof. Dr. Veysel Eroğlu tarafından temeli atılacak tesisler arasında yer alan Afyonkarahisar İçmesuyu İsale Hattı ile Afyonkarahisar ilinin içme ve kullanma suyu kaynağı olan Akdeğirmen Barajından yılda 15,61 milyon m3 su Afyonkarahisar’a iletilecek. Böylece Afyonkarahisar’ın uzun vadeli içmesuyu ihtiyacı karşılanacak.

Afyonkarahisar’ın İlçe ve Beldelerine Menba Kalitesinde İçmesuyu

Ayrıca temeli atılacak Afyonkarahisar İlçe ve Beldeleri İçmesuyu Arsenik Arıtma Tesisi İkmalinin 1. ve 2. Safhaları ile de tesislerin kapasitesi artırılarak; Şuhut, Bayat, Emirdağ, Dazkırı, İscehisar, İhsaniye ilçeleri ile 17 beldenin (Erkmen, Salar, Sülün, Sülümenli, Gebeceler, Seydiler, Yaylabağı, Karacaahmet, Yakasinek, Küçükhüyük, Gazlıgöl Anıtkaya, Akharım, Karaadilli, Büyükkalecik, Kayıhan, Çayırbağı) ve Kütahya’nın Tavşanlı ilçesine bağlı Tepecik beldesinin uzun vadeli içmesuyu ihtiyaçları karşılanacak.

16 Adet Taşkın Koruma Tesisi

Ayrıca, yaklaşık 24,5 milyon liraya mal edilecek 16 adet taşkın koruma tesisi ile de Sandıklı ve Sultandağı ilçeleri ile Üçkuyu, Akören, Serban ve Değirmenayvalı beldeleri ve Üçlerkayası, Çayhisar, Tazlar, Uluköy, Cevizli, Konarı, Dadak, Bademli, Tekzöy ve Gedikevi köyleri sel baskınlarından korunacak.

Müjdeler Hayata Geçiyor

Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu’nun daha önce müjde olarak açıkladığı projeler arasında yer alan ve şimdi temelini atacağı tesislerin tamamlanması ile müjdeler hayata geçmiş olacak. (afyonhaber.com)

Şuhut Belediyesi

Şuhut Belediyesi Kurumsal İnternet Sitesi. Belediyemiz ve İlçemizle alakalı bilgilendirme ve haberler.

Şuhut Belediyesi

Pazar Mh. Cumhuriyet Cd. Şuhut Belediye Başkanlığı Binası.
03800 Şuhut/Afyonkarahisar

Google Play Store - İndir
Apple App Store - İndir
Sinorsel Yazılım - Şuhut Belediyesi İnternet Sitesi © Tüm Hakları Saklıdır.