Başkan Bozkurt 2020 Afyonkarahisar Sevgi Yılı Toplantısına Katıldı.

08 Şubat 2020 Şuhut Belediyesi

Şuhut Belediye Başkanı Recep Bozkurt,Afyonkarahisar Valisi Mustafa Tutulmaz Başkanlığında gerçekleşen 2020 Afyonkarahisar Sevgi Yılı toplantısına katıldı.

Proje Bir yıl Süreyle Uygulanacak

Toplantıda öncelikle Vali Yardımcısı Dr. Mehmet Boztepe 2020 Sevgi Yılı Projesi hakkında bilgiler verdi. Projenin iki ayaklı bir şekilde yürütüleceğini söyleyen Boztepe: “Bu projede amacımız il genelinde sevgi dilini hâkim kılmak. Aslında öz değerlerimizi yeniden gün yüzüne çıkarmaktır. Proje iki ayaklı yürütülecek. Bir kamu ayağı olacak bir de STK’lar, dernekler, vakıflar, basın ayağı. Amacımız bu anlamda bir farkındalık ve sinerji oluşturabilmek. Projemiz Mart 2020-Mart 2021 tarihleri arasında bir yıl süreyle uygulanacaktır. Her ay için bir tema belirlemeyi amaçlıyoruz. Sizlerde ilçelerinizin hassasiyetlerini göz önünde bulundurarak projeler hazırlayarak bu projeye katkıda bulunursanız projemiz nihai şeklini alacaktır” dedi.

Sevgi Başlığı Altında Kardeşliği Pekiştirmeliyiz

Daha sonra konuşan ve toplantının içeriği hakkında bilgiler veren Vali Mustafa Tutulmaz: “Öncelikle 2020 yılında Sevgi Yılı başlığı altında kardeşliği, selamlaşmayı, birbirimize karşı olan güveni yani iyilik adına ne varsa bunları değişik projelerle yapma gayreti içerisinde olacağız. Bu doğrultuda da bugüne dek değişik toplantılar yaptık. Önceki toplantılarda İl Müdürleri bizlere projelerini sundular. Bu projeleri topladık ve değerlendirmeleri yapılıyor. Tabii bu sadece İl Müdürlüklerinin uygulamalarıyla da kalsın istemiyoruz. Bunun İlimizin tamamına yayılmasını istiyoruz. Bir diğer gündemimiz ise sizleri dinlemek. İlçelerimizin problemlerini değerlendirelim ve çözüm bulabileceğimiz hususlar varsa hep birlikte giderelim istedik” dedi.

Olumsuz Algıları Değiştirmeliyiz

Afyonkarahisar yatırımlar ve alt yapı alanında oldukça iyi konumda olan bir il olduğunu belirten Vali Tutulmaz: “Bu alanda Türkiye’de önde olan illerden birisiyiz. Ancak bu yatırımların kültürel anlamda, karşılıklı ilişkilerin gelişmesi anlamında tam olarak topluma yansımadığını görüyoruz. Yani İlimizin algısı dışarıdan bakıldığında ilişkiler anlamında çok iyi değil. Sosyal medya aracılığıyla arama yapıldığında  “Yaşanmak istenilmeyen 10 il” diye yazıyorsunuz aşağıda hemen Afyonkarahisar bir yerinde geçiyor, “Üniversitesi tercih edilmeyecek iller” diye bakıyorsun altta Afyonkarahisar geçiyor ya da bir yerde “İnsanların çok kaba konuştuğu, küfürlü konuştuğu iller” diyor hemen Afyonkarahisar geçiyor. Aslında evet bunların bir kısmı realitede var ama biraz da abartıldığını düşünüyorum. Afyonkarahisar’da bir şekilde bulunan yoldan geçerken, yemek molasında, üniversite yaşamında bu tür durumlara şahit olan kişilerin karşılaştığı sıkıntıların tamamı sanki burada olmuş gibi olumsuz bir algı var. Bizim öncelikle bu algıyı değiştirmemiz lazım” diye konuştu.

Toplumu İnsan İlişkileri Noktasında İyi Konuma Getirmeliyiz

Kaymakamlar ve Belediyelerden proje konusunda destek isteyen Vali Mustafa tutulmaz: “Karşılıklı iş birliğini, karşılıklı güveni, sabah evden çıkan bir insanın güvenli bir şekilde gününü geçirip evine güvenli bir şekilde dönebileceği, sabah çıktığında selamlaşarak bütün adabı muaşeret kurallarını ön planda tutarak karşılıklı sevgi, saygı ve hoşgörüyü ön planda tutarak eve dönebileceği bir toplum yaratmak durumundayız. Şu anda buna yönelik İl Müdürlüklerimizin 80’e yakın projemiz var. Bu projeleri faaliyete geçireceğiz ve yıl boyu bunları uygulayacağız. Kaymakamlarımız ve belediyelerimizin bu projelere paralel, benzer veya farklı projelerle destek vermesini istiyoruz. Buradaki tek gaye toplumu manevi olarak, insan ilişkileri olarak, adabı muaşeret kuralları ve diğer alanlarda daha iyi bir konuma nasıl getirebiliriz, Afyonkarahisar’ı daha yaşanılır, insanların daha çok tercih ettiği, burada yaşamaktan mutlu olduğu bir konuma nasıl getirebiliriz bunun çabasındayız” ifadelerini kullandı.

Bu İşi Ancak El Ele Vererek Başarabiliriz

Afyonkarahisar’ı daha yaşanılabilir bir il kılmak istiyoruz diyen Vali Mustafa Tutulmaz: “Değişik projelerle, eğitim projeleriyle, etkinliklerle, davranışlarla hal ve hareketlerle projeye belirli bir şekil vereceğiz. Burada en önemli husus dezavantajlı gruplara sahip çıkmak, kadınlara, çocuklara, engellilere sahip çıkmak ve onları toplumun içerisinde daha güvenli bir şekilde yaşanılabilir kılmak. Aynı şekilde kamu hizmetini sunarken kamuda hizmet verirken öncelikle sevgi dilini ön planda tutmamız gerekiyor. Afyonkarahisar’ı ilçeleriyle, köyleriyle beraber tercih edilen, yaşanılmak istenilen, insanların birbirine güvenle baktığı bir şehir haline getirmemiz gerekiyor. Mart ayı ile beraber bir yıllık süreçte bazı programlar yapacağız, bu programlar çerçevesinde ilçelerimize düşen belediyelerimize düşen bölümlerde sizlerin desteklerini bekliyoruz. Bu işi ancak el ele vererek başarabiliriz. Benim yöneticilik anlayışımda şu vardır, bir kişiyi bunda kazanabilirsek, bir kişiyi dahi güzel davranışlara yönlendirebilirsek, bir çalışanımızı vatandaşımıza daha sevgiyle, daha hoşgörüyle bakacak hale getirebilirsek bu projeler başarıya ulaşmıştır. Gönlümüzden geçen bütün kamu çalışanları başta olmak üzere halkımızın bu işin bilincinde olarak ve bu kültürü edinerek projenin devam etmesidir” dedi.

Vali Mustafa Tutulmaz’ın konuşmasının ardından Kaymakamlar ve Belediye Başkanları Sevgi Yılı Projesi hakkındaki görüş ve önerilerini paylaştı.

Ardından ilçelerin genel durumu hakkında Kaymakamlar ile Belediye Başkanları Vali Mustafa Tutulmaz’a sorunları, talepleri ve projelerini ilettiler. Karşılıklı görüş alış verişinde bulunulması ile toplantı sona erdi.

Şuhut Belediyesi

Şuhut Belediyesi Kurumsal İnternet Sitesi. Belediyemiz ve İlçemizle alakalı bilgilendirme ve haberler.

Şuhut Belediyesi

Pazar Mh. Cumhuriyet Cd. Şuhut Belediye Başkanlığı Binası.
03800 Şuhut/Afyonkarahisar

Google Play Store - İndir
Apple App Store - İndir
Sinorsel Yazılım - Şuhut Belediyesi İnternet Sitesi © Tüm Hakları Saklıdır.