Gezelim-Görelim

25 Mart 2013 Şuhut Belediyesi

Gezelim-Görelim
İlçemiz merkeze yakın bir konumda bulunan Atatürk Evi görmeye deger tarihi miraslarımızdan biri.Kurtuluş savası yıllarında Atatürk ve arkadaşlarının kaldığı ev kendini korumaya devam ediyor.İçersinde günümüz koşullarında orjinali bozulmadan restorasyon edilmiş bir kültürel varlık.İki kattan oluşan bu ev içersindeki odalarla olsun ,eşyalarıyla olsun sizi bambaşka bir devire o döneme götürüyor adeta.Daha fazlası için ŞUHUT’a gelip Atatürk Evini ziyaret etmek….
İlçemiz Çakırözü Köyü yolu üzerinde bulunan 25 AGUSTOS ZAFER KENT ORMANI görülmeye deger miraslarımız arasında.Çevre ve Orman Bakanımız sayın Prof.Dr. VEYSEL EROĞLU’nun katkılarıyla yapılan kent ormanı şuhut’un ciğerleri olmaya aday konumunda.İçersinde kıl cadırın bulundığu,seyir platformunun oluşturuldugu ve tarihimizden nüktelerin de yer aldığı doğal harika..Bir taraftan yörüklerin o yaşadığı ortamı tatma fırsatı bulup,bir taraftanda kır hayatının kendinize kucak açmış hissediyorsunuz.Ayrıca içinde bulunan başka bir özellik ise amfi tiyatrosunun bulunması.Bu büyük mekanda her türlü sosyal aktivite yapmaya elverişli.Dahası Şuhut’un 25 Austos Zafer Kent Ormanı’nın içerisinde saklı…..
Kocatepe başlı başına şuhut’un simgesi olmuş durumda.Atatürk ve arkadaşlarının büyük tarruzu başlatmak için harakete gectiği yoldan yürümek istiyosanız side 25 AGUSTOS’ta şuhut’ta görmek isteriz.Coşku ve sevincin bir arada yaşandığı bu yol kocatepeden geçiyor.Kurtuluşumuzun ilk adım atıldıgı bu topraklarda bulunmaktan gurur duyuyoruz.Bu yolda şuhut’tan kocatepeye uzanan bi destanın öyküsüdür.
Şuhut’un simgesi olan ve övünmekle bitiremediğimiz ünlü KEŞKEK yemegimiz.Kırmızı etin (pöçet)iyice dövülerek,nohut ve bugday gibi malzemelerden oluşan yöresel yemegimizi tatmadan geçmeyin.İlk yapılışı çok eskilere dayanan yöresel yemegimiz taşfırında 12 sattlik bir süre pişirilmesiyle damak tadınıza farklı lezzetler verecek.
İlçenin tarihinin, Neolitik çağa kadar uzandığı, Şuhut Hisar, Karaadilli, Kepirtepe Höyüklerinden anlaşılmaktadır. M.Ö. 3500’lere kadar uzanan tarihi içinde Roma döneminde bir başkent ve medeniyet merkezi olmuştur.
Kurtuluş savasında kendini düşünmeden bu vatan ugruna can veren aziz şehitlerimizi saygıyla anıyoruz.Afyon caddesi üzerinde bulunan ŞUHUT ŞEHİTLİĞİ görmeye deger ve biraz da olsa onların ruhuna fatiha okumadan gecme demeden edemiyoruz.
Şuhut başlı başına bir tarih kenti.Bunun kanıtıda şuhut hisar parkından geçiyor.Tarih ile güzelliğin bütünleştiği yer olarak nitelendiriyoruz.Eski şuhut dediğimiz bir esrarengiz tepecikten ibaret.Eski bizans ve roma kalıntılarınıda rastlanan bu mekan günümüz koşullarına inatla meydan okuyarak orjinalliğini yitirmiyor.Park ve çay bahçesinide içersinde barındıran bu mekan kültür hazinelerimizden sadece biri.
TARİHİN,ZAFERİN,SUCUGUN,PATATESİN VE COŞKUNUN YAŞANDIĞI MEMLEKETE DAVET EDİYORUZ SİZLERİ.DAHA SAYAMADIĞIMIZ KÜLTÜR HAZİNELERİMİZLE SİZLERİ KUCAKLAMAYA HAZIRIZ…
ŞUHUT BELEDİYE BAŞKANLIĞI
Bugünkü Şuhut, Truva Savaşları sonunda Trakyalı, Makedonyalı ve Ahiyalı birlikleriyle bölgeye gelen Akomas tarafından “Synnada” adıyla M.Ö. 1180’de kurulmuştur.
Daha sonraki yıllarda ise Synnada’nın önce Lidya, daha sonrada Perslerin egemenliği altına girdiği görülmektedir. Perslere sığınan Atinalı ünlü komutan Alkibiyedes M.Ö. 404 yılında bugünkü Balçıkhisar Kasabası sınırları içerisinde yer alan “Melisse” çiftliğinde ölmüştür.
Daha sonraki yıllarda Romalılar ve Bizanslıların egemenliğine girdiği bilinmektedir. Bizans döneminde “cfut” olan adı ise değişikliğe uğrayarak önce “çıfut” olmuş, Türklerin egemenliğine girdiğinde (1219) İslâm askerleri içinde bulunan Şeyh Şuhudi Ömer Efendi’ye izafeten “Şuhut” adını almıştır.
Türk egemenliğine giren Şuhut’ta 1321-1346 yılları arasında Sahipataoğulları Beyliğinin hüküm sürdükleri görülmektedir.
Şehir 1862 yılında önemli bir deprem geçirmiş binaların yarısı ve bu arada bir çok tarihi anıt deprem nedeniyle yıkılmıştır.
Şuhut 1884 yılında nahiye 1896 yılında köy, 1912 yılında tekrar nahiye olmuş, 1913’te ise Belediye teşkilatı kurulmuş ve 1946 yılında ilçe konumuna getirilmiştir.

Şuhut Belediyesi

Şuhut Belediyesi Kurumsal İnternet Sitesi. Belediyemiz ve İlçemizle alakalı bilgilendirme ve haberler.

Şuhut Belediyesi

Pazar Mh. Cumhuriyet Cd. Şuhut Belediye Başkanlığı Binası.
03800 Şuhut/Afyonkarahisar

Google Play Store - İndir
Apple App Store - İndir
Sinorsel Yazılım - Şuhut Belediyesi İnternet Sitesi © Tüm Hakları Saklıdır.