Halı Saha Futbol Turnuvasının Giriş Koşulları Belirlendi

25 Mart 2013 Şuhut Belediyesi

Şuhut İlçesi 2011 Kaymakamlık Kupası Halısaha Futbol Turnuvası Tertip Komitesi belirlendi. Tertip Komitesi 14.01.2011 tarihinde ilk toplantısını yaparak, Halı Saha Futbol Turnuvasının kurallarını, giriş şartlarını belirledi.

Halı Saha Futbol Turnuvası için 2011 Şubat 28’e kadar başvuru süresi belirlenirken, ilk karşılaşmalar Mart ayı başında başlayacaktır. Turnuva ile ilgili tüm duyuru ve bilgiler, karşılaşma sonuçları, puan durumları, itirazlar sonucu tertip komitesi kararlarını İlçe Emniyet Amirliği resmi Web Sitesinden (www.suhut.afyonkarahisar.pol.tr)  takip edebilirsiniz.
Turnuva Kuralları:
Başvuru Şartları:
*Turnuvaya kurum, kuruluş, ilçe merkezi ve köy ayrımı yapılmadan, giriş şartlarına uygun olarak oluşturulmuş her takım katılabilir. Katılacak takımlar ve oyuncuları için istenen belgeler “Başvuru Dilekçesi Formunda” belirtilmiştir.

*Turnuvaya katılacak olan takımların oyuncuları için yaş sınırlaması yoktur. Her takımda 2010-2011 Futbol Sezonunda vize yaptırmış en fazla 3 lisanslı oyuncu oynatılabilir. Oyuncular aşağıdaki şartlardan birini taşımak ve her oyuncu için aşağıdaki şartlardan birini taşıdığını belgelemek zorundadır:

    -Şuhut İlçesi veya Köyleri Nüfusuna Kayıtlı Olması (Nüfus Cüz. Fotokopisi)
    -Şuhut İlçesi veya Köylerinde İkamet Ediyor Olması (Nüfus Müd. İkamet Belgesi)
    -Şuhut İlçesi veya Köylerinde Çalışıyor Olması (Görev Belgesi)

*Başvuru dilekçesi ve ekinde yukarıdaki belgeleri ekleyen her takım turnuvaya katılabilir.

*Turnuvaya katılacak olan takım sayısına göre final müsabakalarına kadar her takım oynayacağı karşılaşmaların halı saha ücretlerini ve başvuru ücreti toplamı 150 TL’yi turnuva başlamadan “Şuhut İlçesi Güvenlik Kuvvetleri Destekleme Derneği” ne yatırmak ve makbuzunu Tertip Komitesine ibraz etmek zorundadır.  Kura çekimi öncesinde belirlenecek olan bu ücretlerin makbuzunu ibraz etmeyen takımlar turnuvaya katılamazlar.

*Kura çekimi, karşılaşmaların sonuçları, puan durumları, tertip komitesi kararları ve diğer turnuva ile ilgili her türlü bilgi ve duyuru İlçe Emniyet Amirliği Resmi Web sitesinden yayınlanacaktır.

*Karşılaşmaların hakemleri ve saha komiserleri Tertip Komitesi tarafından belirlenir ve atanır.

Turnuva Kuralları:
*Takımlar 12 oyuncudan oluşur. (7 asil, 5 yedek oyuncu) Bir oyuncu sadece bir takımda oynayabilir, başka takımda oynayamaz. Her takım 1 kaleci 6 oyuncu ile oyuna başlar ve bir orta hakemin yönetiminde maç oynanır.

* Maçına eksik oyuncu ile gelen takım en az 1 kaleci 4 oyuncu ile oyuna başlayabilir. Daha azı halinde, hiç gelmemesi durumunda ve maç başlama saatinden 10 dakika geç gelmesi durumunda karşılaşma hakem tarafından tatil edilir ve o takım 3-0 hükmen yenik sayılır. Ayrıca maç içinde bir takımın 3 kırmızı kart görüp 4 kişi kalması halinde o takım o anda galip bile olsa 3-0 hükmen yenik sayılır, rakip galipse o anki skor geçerli sayılır.

*Karşılaşan takımların oyuncuları, takım listelerine göre saha komiseri tarafından kontrol edilir, takım sorumluları tarafından oyunculara itiraz gelmesi durumunda saha komiseri kimlik kontrolü isteyebilir, uygunsa hakem karşılaşmayı başlatır. Oyuncu değişiklikleri de saha komiseri tarafından listelere uygun olarak yapılır. Karşılaşma başladıktan sonra takım listelerine yapılan itiraz sonucu maç tatil edilmez, oynanır, karşılaşma sonunda hakem raporuna bu itirazı belirtir, ya da karşılaşma bittikten sonra yapılacak listelere itirazlar tertip komitesi tarafından karara bağlanır. Listelere aykırı oyuncu oynatan takım o karşılaşma için 3-0 hükmen yenik sayılır.

*Takımlar maç saatinden en az 10 dakika önce sahada hazır bulunacaktır.

*Maçtan sonra yapılacak yazılı itirazlar ise en geç 24 saat içerisinde tertip komitesine ulaştırılmak zorundadır. Bunun haricindeki itirazlar değerlendirme dışında bırakılacaktır. İtirazlar en kısa sürede tertip komitesi tarafından değerlendirilerek internet sitesinde yayınlanır.

*Karşılaşmalar oluşturulacak gruplara göre tek devre lig usulüne göre oynanır. Lig usulü sonunda puan sıralamasında grupların 1. ve 2. takımları finallere yükselir. Puanlarda eşitlik olması durumunda 1. ve 2. takımı belirlemek için “ikili averaja” (Takımların birbirleri ile yaptıkları karşılaşma sonucuna) bakılır. Eşitlik yine bozulmazsa gol averajına göre karar verilir.

Oyun Kuralları:
*Maçlara krampon, kolye, yüzük ve saat vb. tehlikeli aksesuarla çıkılamaz. Ayrıca pantolon gömlek gibi giysilerle oynanamaz normal spor kıyafetleri halı saha ayakkabısı ile oynanabilir. Forma renklerinin benzer olması durumunda hangi takımın bip giyeceğine hakem karar verir.
*Her takım 5 oyuncu değiştirebilir, oyundan çıkan oyuncu tekrar oyuna giremez. Kaptanlar arasında kura atışı ile top ve alan seçilir oynanacak futbol topunun seçimini hakem yapar.

*Turnuva maçları 2 x 25 dakika oynanır, devre arası dinlenme süresi 5 dakikadan fazla olamaz.
Ofsayt ve geri pas dışındaki bütün futbol kuralları geçerlidir.

Ancak :
.Taç atışları ayakla yapılır.
.Serbest vuruşlarda baraj mesafesi, 3(üç) normal adım mesafesidir.
.Ofsayt ve kaleciye geri pas kuralları uygulanmayacaktır.
.Aut atışlarını kullanmak zorunludur. Direk yapılan aut atışında hiç kimseye değmeden kaleye giren top gol sayılmaz

* Maçı yöneten hakemin sakatlanması veya kendisinin devam etmek istememesi gibi hallerde tertip komitesi hakemi maçın herhangi bir bölümünde değiştirmeye yetkilidir.

*Oyun kurallarından ihraç cezası alan 1 maç oynayamaz. İhraç cezasının sebebi hakem raporuna göre şiddetli hareket, küfür ve saldırı gibi nedenlerden olursa bu oyuncuların durumları tertip komitesi tarafından belirlenir.

*Maçlarda galibiyete 3, beraberliğe 1, mağlubiyete ise 0 puan uygulanır.

*Guruplarında 1. ve 2. sıralarda yer alan takımlar final gurubuna yükselirler. Final gurubunda yer alan takımlar; Maçlarını eleme usulüne göre oynarlar. Final grubunda, maçların berabere bitmesi durumunda üst tura geçecek takım müsabakadan hemen sonra seri şekilde yapılacak 5 ‘ er penaltı sonucunda belirlenir. Penaltı atışları eşitlik bozulana kadar devam eder.

*Turnuva sonunda dereceye giren ilk üç takım ve en centilmen takıma kupa ve çeşitli hediyeler verilecektir.

*Burada yazılı olmayan kurallar haricinde çıkacak her hangi bir anlaşmazlık halinde verilecek yazılı dilekçeye istinaden veya resen Tertip Komitesi yetkilidir.

 Not: Başvuru Dilekçelerini Şanlı Ayakkabı‘dan temin edebilirsiniz..
Şuhut İlçe Emniyet Amirliği Resmi Web Sitesi:
Şuhut Belediyesi

Şuhut Belediyesi Kurumsal İnternet Sitesi. Belediyemiz ve İlçemizle alakalı bilgilendirme ve haberler.

Şuhut Belediyesi

Pazar Mh. Cumhuriyet Cd. Şuhut Belediye Başkanlığı Binası.
03800 Şuhut/Afyonkarahisar

Google Play Store - İndir
Apple App Store - İndir
Sinorsel Yazılım - Şuhut Belediyesi İnternet Sitesi © Tüm Hakları Saklıdır.