Sağlık Köşesi

okGeri
Bu hafta iki önemli konudan kısa kısa bahsetmek istiyorum. Konular birbiriyle alakasız olsada ilçemden gelen yoğun talep üzerine ikisinede bir miktar değinmek ve önerilerde bulunmak isterim. İlk olarak allerjik rinitten (saman nezlesi) bahsedeceğim. Bahar aylarının gelmesiyle etr...Haberin Devamı..
Mübarek kurban bayramı arifesinde dini olduğu kadar sosyal bir olgu olan kurbanda sağlık konusunu ele alacağım.    İlçemizde yönetici olarak çalıştığım dönemde kesimci ve kasap arkadaşlarımıza kesimde sağlık konusunda bilgilendiren seminerler düzenliyorduk.O seminerlerde h...Haberin Devamı..
Kış,hele aşırı soğuklar….Karla kaplı Şuhut resimlerine özlemle bakıyorum.Eksi 20-30 dereceler ise hala içimi ürpertiyor.Şuhut kışı insanların daha sık gribe yakalandığı mevsimdir. Belirtiler çok açıktır, ilk olarak boğazda bir kaşınma, ardından hapşırma gelir; ve en...Haberin Devamı..
Kış ayları ilçemizi her açıdan etkiliyor,özellikle de sosyakültürel olarak toplum davranışları değisiyor.Soğuk,kimi zamanda kar insanları evlerine hapis ediyor.Ailesel birliktelikler haricinde sosyalleşme,dertleşme bir miktar azalıyor. Sinsi bir hastalık olan depresyonda mevs...Haberin Devamı..
  BİTKİSEL İLAÇ KULLANIMI   Okuyucularımdan gelen istek üzerine bu ay bitkisel ilaç kullanımı üzerine bir yazı yazdım... Son yıllarda hastalıkların çeşitlerinin artması ve tedavi seçeneklerinin değişmesiyle alternatif tıp yöntemleride iyice ön plana ç...Haberin Devamı..
     BAYRAM TAVSİYELERİ Havaların aşırı sıcak geçmesiyle gerçekten zor bir ramazan ayını daha hayırlısıyla tamamladık. Yüce Rabbimizin sabrını vermesiyle ilk günlerindeki susuzluk ve bitkinliğimize bünyemiz zamanla alıştı.Ramazanın ortalarına doğru i...Haberin Devamı..
RAMAZAN-I ŞERİF SAĞLIK İÇİN FIRSAT Ramazan-ı şerifin yaklaştığı şu günlerde sağlığımız açısından beslenme alışkanlıklarını tekrar gözden geçirmemiz gerekecek.Eğer tedbirli ve bilinçli davranmazsak kimi zaman bu ayda vücut dengemiz değişmekte buda sağlığımız...Haberin Devamı..
SENKOP (Bayılma,Bayılayazma) Bu yazımda özellikle yaz aylarında sık karşılaştığımız acil bir durum olan senkoptan bahsedeceğim.Senkop yani bayılma ve benzeri önemde bir durum olan bayılayazma bazen zamanında anlaşilip gerekli mü...Haberin Devamı..
Bu hafta can sıkıcı ama bir o kadar da önemli bir konuyu yazacağım.Kalbe bağlı ani ölümler. Artık genç yaş,orta yaş ve ileri yaş kavramları ve anlayışı hızla değişiyor.Hele kalp krizinden ölen insanların arkasından çok sık üzülmüyor muyuz ”çok genç yaşta gitti...Haberin Devamı..
Meme kanseri akciğer kanserinden sonra dünyada ve ülkemizde en sık rastlanan kanser türüdür.Kişinin elli yaşının üzerinde olması,yakın akrabalarından birinin meme kanserine yakalanmış olması(özellikle anne,kızkardeş,teyze,halada kanser varsa risk 3-4 kat daha fazladır.) Hiç e...Haberin Devamı..

Şuhut Belediyesi Resmi İnternet Sitesi 2013 Tüm Hakları Saklıdır Tel: 272 718 2001 Fax: 272 718 1059

Bilgi İşlem