ŞUHUT 8. ZAFER YOLU KÜLTÜR VE SANAT ETKİNLİKLERİ ŞUHUT’ TA BÜYÜK BİR COŞKUYLA YAPILDI

26 Mart 2013 Şuhut Belediyesi

Saygı duruşu ve İstiklal Marşının okunmasının ile başlayan kutlama töreninde konuşan Afyonkarahisar Valisi İrfan Balkanlıoğlu, 26 Ağustos 1922’de başlayan Büyük Taarruzla ilgili son emrin, Şuhut ilçesinin Hacı Veli Konağı’nda verildiğini söyledi. Balkanlıoğlu, 24-25 Ağustos gecesini bu konakta geçiren Mustafa Kemal’in, düşmanın Türk ordularının baskın şeklindeki taarruzundan hala haberdar olmadığı istihbaratı elde edilince, 25 Ağustos günü öğleye doğru bu konakta 26 Ağustos günü icra edilecek Büyük Taarruz emrini verdiğini ifade etti. Balkanlıoğlu, bundan 90 yıl önce bu topraklar üzerinde büyük bir var olma mücadelesi yaşandığını belirtti.

Balkanlıoğlu, Atatürk Şuhut’a karargahını taşıdıktan sonra yürüyerek Kocatepe’ye çıktığını belirterek, “Bu savaş hangi ruhla kazanılıyor ona bakmak lazım. Siperler arasında 8 metre yer var, kazılanlar sadece kanallardan ibaret. Askerler dizi dizi duruyorlar. Siperlerinden çıkan askerleri makineli tarıyor, birazdan diğerleri çıkıyor onları da tarıyorlar. Yani üç beş dakika içinde şehit oluyorlar. Bize Kocatepe’yi kazandıran ruh budur. Şehadet mertebesine ulaşmak her Türk’ün idealidir. Bu ruh devam ettiği sürece, birlik ve beraberliğimiz devam ettiği sürece kimse bizi bu topraklardan söküp atamaz.” dedi.
Şuhut’ta düzenlenen programda Vali İrfan Balkanlıoğlu’nun konuşmasının ardından Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) tanıtım filmi izlendi.
Askeri bando konserinin ardından kutlamalar Afyon Kocatepe Üniversite (AKÜ) Halk Dansları gösterisi ve AKÜ Devlet Konservatuvarı Halk Müziği Konseri ile devam etti.

Gecede sahneye çıkan Yusuf Güney ise Şuhutlulara unutulmaz dakikalar yaşattı. Gerek seslendirdiği parçalar gerekse sahne performansı ile Şuhut halkından tam not alan Yusuf Güney, “İnşallah yolumuz buradan geçerde bizde tekrar Orman ve Su İşleri Bakanımız Veysel Eroğlu’nun memleketine geliriz” dedi. Törende Şuhut Belediyesi 100.YIL Futbol Turnuvasında dereceye giren takımlara kupa verildi. Şampiyonluk kupasın Çınarkafe Spor adına Uğur İNCE, ikincilik Kupasını Çakırözü Genlik spor adına Mustafa GÜLTEKİN ve üçüncülük Kupasını Akyuva Spor adına Sabri KAYIŞ Bakan EROĞLU’ ndan aldı.

Şuhut Stadı’nda düzenlenen kutlamalara Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, Vali İrfan Balkanlıoğlu, Garnizon Komutanı Tuğgeneral Veli Yıldırım, Afyonkarahisar Belediye Başkanı Burhanettin Çoban, Afyonkarahisar milletvekilleri, askeri erkan, Şuhut Kaymakamı Eyüp ÇALIŞIR, Şuhut Belediye Başkanı Recep BOZKURT, mülki amirler, daire müdürleri, Sivil Toplum Kuruluşu temsilcileri, gaziler ve çok sayıda vatandaş katıldı.

Şuhut’ ta gerçekleştirilen törenin ardından Bakan EROĞLU protokolle birlikte yürüyüşün başlayacağı çakırözü köyüne hareket etti.

Türkiye’nin çeşitli illerindeki üniversitelerden öğrenci ve vatandaşların katıldığı yürüyüşü, Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu Çakırözü köyünden başlattı.

Atatürk’ün taarruz emrini verdiği bin 874 rakımlı Kocatepe’ye Zafer Yürüyüşünün, 8. kez gerçekleştirildi. Çakırözü Köyü’nden yürüyüşü başlatan Bakan Eroğlu, burada yaptığı konuşmada, etkinliğe katılanların Zafer Haftasını kutladı.
Eroğlu, 90 yıl önce 25 Ağustos’u 26’sına bağlayan gece, Atatürk ve silah arkadaşlarının, zafer yolundan Kocatepe’ye yürüdüklerini ve sabahın ilk ışıklarıyla birlikte Türk ordusunu büyük taarruza başladığını belirterek, şöyle konuştu:
“Bu taarruz, bir milletin var olma taarruzuydu, düşman hatları kısa zamanda kahraman askerlerimiz tarafından aşılarak 27 Ağustos’ta Afyonkarahisar düşman işgalinden kurtarıldı ve işgal kuvvetleri İzmir’den denize döküldü” dedi.
“Anadolu’yu bizlere kazandıran Malazgirt Zaferi de bu döneme denk geliyor” diyen Bakan Eroğlu: “Bu vatanı, hürriyetimizi, istiklalimizi bize kazandırmak için canlarını seve seve feda ettiler. Gençler, biz de onlara layık evlatlar olmamız için gece gündüz çalışmamız lazım. Atatürk’ün emrettiği muasır medeniyet seviyesinin üzerine ülkemizi taşımak gerekiyor. Bunun için şevk ve heyecanla çalışmak, birlik ve beraberliğimizi kardeşliğimizi muhafaza etmeliyiz. Gençliğimize güveniyoruz, gençliğimize ümitle bakıyoruz. Büyük zaferimiz kutlu olsun.”
Gelecek nesillere bu muhteşem zaferin nasıl kazanıldığını anlatmak gerektiğini ifade eden Bakan Eroğlu, Zafer Yürüyüşü’nün yapıldığı alanın, Başkomutan Milli Parkı olarak kabul edildiğini ve gerekli düzenlemelerin yapılacağını vurguladı.
Sinanpaşa’da 26 Ağustos Tabiat Parkı alanı oluşturduklarını, burada da büyük zaferin nasıl kazanıldığını anlatan panaromik bir müze oluşturacaklarını ve gelecek yıl hizmete açmayı hedeflediklerini dile getiren Eroğlu, Çanakkale’de Zaferi için de benzer bir müzenin yapıldığını hatırlatarak tüm gençlerin burayı ziyaret etmeleri tavsiyesinde bulundu.
Yürüyüşe Bakan Eroğlu’nun yanı sıra Afyonkarahisar Valisi İrfan Balkanlıoğlu, Belediye Başkanı Burhanettin Çoban, Afyon Kocatepe Üniversitesi (AKÜ) Rektörü Prof. Dr. Mustafa Solak, AK Parti Afyonkarahisar Milletvekili Halil Ürün, askeri erkan, öğrenciler ve çok sayıda vatandaş katıldı. Bakan Eroğlu ve beraberindekiler bir süre yürüdükten sonra geri döndü. Zafer Haftası kutlamaları sabah Kocatepe’de düzenlenen etkinlikler ile devam etti.

Şuhut Belediyesi

Şuhut Belediyesi Kurumsal İnternet Sitesi. Belediyemiz ve İlçemizle alakalı bilgilendirme ve haberler.

Şuhut Belediyesi

Pazar Mh. Cumhuriyet Cd. Şuhut Belediye Başkanlığı Binası.
03800 Şuhut/Afyonkarahisar

Google Play Store - İndir
Apple App Store - İndir
Sinorsel Yazılım - Şuhut Belediyesi İnternet Sitesi © Tüm Hakları Saklıdır.