Şuhut Belediyesi İçmesuyu İle İlgili İddialara Yanıt Verdi!

okGeri

Şuhut Belediyesi Çevre Kontrol ve Temizlik İşleri müdürlüğü tarafından Şuhut’taki  içme suyu ile ilgili vatandaşları bilgilendirme amacıyla yazılı açıklama yapıldı.Açıklamada”
Son dönem de Sosyal medyada  ilçemiz içme suyunda dezenfeksiyonun yetersiz olduğu, bu nedenle çocuklarda ishal ve benzeri rahatsızlıkların şebeke suyundan kaynaklandığı,şebeke suyunun içilebilir olmadığıyla ilgili haberler görmekteyiz.İlçemizde de ülke genelinde uygulanan klorlama yöntemi ile dezenfeksiyon işlemi uygulanmaktadır. Bu sayede şebeke suyunda çok daha sağlıklı koşullara sahibiz. Suyumuz İl Halk Sağlığı Müdürlüğü tarafından verilen izin dahilinde içme suyu statüsündedir ve düzenli olarak analizlerle denetim altındadır.
Sularımız 7 gün 24 saat kontrol ve analiz altındadır. İl Halk Sağlığı Müdürlüğü tarafından ilçemizde bulunan farklı noktalardan su numunesi alınarak bağımsız kimyasal ve mikrobiyolojik testlerden geçerek belediyemize kurumca sonuçlar rapor edilmektedir.
Belediyemiz tam otomatik klorlama sistemi ile hizmet vermektedir
Şuhut Belediyesinin klorlama sisteminde revizyona giderek teknoloji kullanımını arttırmış ve tüm su depolarında tam otomatik klorlama sistemine geçtiği hatırlatılarak, Belediyemizce içme suyunda sadece klorla dezenfeksiyon sağlanması amacıyla ‘İnsani Tüketim Amaçlı Sular Hakkındaki Yönetmelik’ kapsamında kullanılması zorunlu olan klorlama işlemi uygulanmaktadır. Ayrıca bu işlem sadece ilçemizde değil Türkiye ve Dünya genelinde kullanılan bir uygulamadır. Klor dozu en fazla 0,5 miligram olacak şekilde dozlanmaktadır. Bu değer insan sağlığını bozmayacak kadar az bir miktardır. Klor birçok mikroorganizmanın oluşumunun engellenmesi için eklenmektedir. Klor dozlanması durumunda, suyun işlendiği depodan kullanıcıya ulaştığı çeşmeye kadar sürekli dezenfeksiyon sağlayan tek yöntemdir. Belediyemiz hizmette olan depolarında, klorlama sisteminde revizyona giderek teknoloji kullanımını arttırmış ve tüm su depolarında tam otomatik klorlama sistemine geçmiş bulunmaktadır. Yeni sistem dahilinde sistem detaylı ölçüm ve doğrulama sonrası serbest klor değerini ölçerek, suya eklenecek sıvı sodyum hipoklorit ideal dozunu otomatik ve ideal standartlarda ayarlamaktadır.
Şuhut Belediyesi Çevre Mühendisi Murat Şimşek Şuhut Devlet Hastanesi Yetkilileri ve Şuhut İlçe Sağlık Müdürlüğündeki Yetkililerle Görüşmüş Son 2 Günde İshal ve Kusma Şikayetiyle İlgili Olarak 8 çocuğun Hastaneye Başvurduğu Ve İçme Suyuyla İlgili Bir Sorunun Olmadığı Yetkililerce Söylenmiştir.
İçme suyunun tüketilmesinde sağlık açısından herhangi bir olumsuz durum bulunmamaktadır.Kamuoyuna Saygıyla Duyurulur.Böyle Asılsız İddialara İtibar Etmeyiniz”

Eklenme Tarihi;4 Eylül 2019 Çarşamba |Katagori ; Duyurular, Haberler, Manşet|
Bu Yazıya Facebook Üzerinden Yorum Yapabilir ve Sosyal Ağlarda Paylaşabilirsiniz

tarih

Şuhut Belediyesi Resmi İnternet Sitesi 2013 Tüm Hakları Saklıdır Tel: 272 718 2001 Fax: 272 718 1059

Web Yazılım