ŞUHUT ÇEVRE HİZMETLERİ BİRLİĞİ (ATIK SU ARITMA TESİSLERİ)

okGeri

ŞUHUT ÇEVRE HİZMETLERİ BİRLİĞİ

                Şuhut ilçesinde arıtma tesisi bulunmaması atık sualrı uygun olmayan biçimde deşarj edilmesi sağlık problemlerinin meydana gelmesine neden olduğu gibi olumsuzlukları önlemek için  Çevre ve Orman Bakanlığının 2007 yılında, İller Bankası ve Belediyemizin de dahil edildiği; Akar Çay Havzası yani Eber Gölü ve Akşehir Gölüne deşarj olan suların oluşturduğu kirlilik yükünün azaltılması ve önlenmesi için bir çalışma başlatılmış ve bu amaçla oluşturulan çalışma gurubu gerek İlimizde gerekse Ankara da Çevre ve Orman Bakanlığında toplantılar yapılmış ve çalışmalar sonucunda, Belediyelerin kendi aralarında bölgelere göre Belediyeler Birliği oluşturmasına ve bu bölgelerde ortak Arıtma Tesisi kurulmasına ve bu Birlikler aracılığı ile sorunun çözülmesi gerektiği sonucuna varılmıştır. Çevre ve Orman Bakanlığı tarafından, Atık su Arıtma Tesislerinin projelendirilmesine geçilmiş, Şuhut Bölgesinin Atık su arıtma tesisinin projesi; 3B-PLAN MÜŞAVİRLİK MÜHENDİSLİK firmasına ihale edilmiştir. İlgili firma çalışmalara başlamıştır. Şuhut Belediyesi olarak Projenin saha çalışmaları sırasında gereken yardım ve destek sağlanmaktadır. Atık su Arıtma Tesisi Projesi, Müellif Firma tarafından 2009 Temmuz sonuna kadar tamamlanmştır. Atık su Arıtma Tesisinin projesinin yaptırılması ve bedeli, Çevre ve Orman Bakanlığı tarafından karşılanacaktır. Atık su Arıtma Tesisinin yapımı ve işletilmesi ise kurulacak olan Çevre Birliği tarafından yapılacaktır.
         Çevre ve Orman Bakanlığı tarafından bir iş programı gönderilmiş olup bu iş programı çerçevesinde işlemler yürütülecektir. Çevre Hizmet Birliği Şuhut Belediyesi ve Balçıkhisar, Kayabelen Kasabası Belediyeleri ile Hallaç, Anayurt, Güneytepe, Mahmut, Akyuva, Çakırözü ve Ortapınar Köylerinin dahil edildiği için bu köyleri temsilen İl Özel İdare Müdürlüğünün katılımıyla oluşturulmuştur.
         Şuhut Çevre Hizmetleri Birliği; Bakanlar Kurulunun 12.10.2009 Tarih ve 2009/ 15510 sayılı kararı ile tüzel kişilik kazanmıştır.
         Birliğin tüzel kişilik kazanılmasından sonra inşaat yapım ihalesine geçilmiş,ihale 23.02.2010 tarihinde yapılmış olup ihaleye 5 adet firma teklif vermiş,ihale AKM Alt Yapı İnş. Makine San. ve Tic. A.Ş – İstanbul Çevre Arıtma Eloktraonik San. Tic. Ali ALTIN ortak girişimi üzerine kalmıştır.12.04.2010 tarihi itibariyle sözleşme imzalanmıştır.Önümüzdeki birkaç gün içersinde yer teslimi yapılarak inşaata başlanılacaktır.

Eklenme Tarihi;25 Mart 2013 Pazartesi |Katagori ; Projeler|
Bu Yazıya Facebook Üzerinden Yorum Yapabilir ve Sosyal Ağlarda Paylaşabilirsiniz

tarih

Şuhut Belediyesi Resmi İnternet Sitesi 2013 Tüm Hakları Saklıdır Tel: 272 718 2001 Fax: 272 718 1059

Bilgi İşlem