Başkan Bozkurt’tan, Dünya Kadın Hakları Günü Mesajı

05 Aralık 2016 Şuhut Belediyesi

Şuhut Belediye Başkanımız Recep Bozkurt, 5 Aralık Dünya Kadın Hakları Günü ve Kadına seçme ve seçilme hakkının verilişinin 82. yıl dönümü dolayısıyla bir mesaj yayınladı. Başkan Bozkurt, mesajında şu ifadelere yer verdi:

“5 Aralık 1934 tarihinde “Kadınlara Seçme ve Seçilme Hakkı” veren yasanın kabul edilmesiyle ülkemizde her yıl bu gün, Kadın Hakları Günü olarak kutlanmaktadır.

Bu yasayla toplumsal yaşamın temel direği olan kadınlarımız, birçok Avrupa ülkesinden çok daha önce, siyasi ve sosyal hakları elde ederek ülkemizle alakalı söz sahibi haline gelmiştir. Bir toplumun uygarlık yolunda gösterdiği ilerleme, kadına ve gençliğe verdiği değer ve haklarla doğru orantılıdır. Kuşkusuz ülkemizin büyük hedeflerine ulaşması, muasır medeniyetlerin üzerine çıkmak için kadınlarımızın da her alanda güçlendirilmesi  çok önemlidir.

Kadın, anne olarak aile ve toplum arasında bir köprü görevi görür. Kadının toplumdaki yeri ve görevleri önce onun bir fert olarak gerekli kişiliği kazanmasını, sonra da aile içinde ve toplumun içinde gerekli yeri alması düşünülmelidir.

İslamiyet ile kadının toplumdaki yerinin yücelmiş olup,  İslamiyet ile birlikte Kadın insana Allah’ın bir emaneti olarak kabul edilmiş, insana Kadın’a iyi davranma görevi verilmiştir. Yine iki cihan perveri Peygamber Efendimiz (s.a.v) “Allah sizden; kadınlara karşı iyi ve hayırlı olmanızı ister; çünkü onlar, sizin analarınız, kızlarınız veya teyzelerinizdir.” hadisi ile dinimizde kadının ne kadar önemli olduğunu bizlere anlatmaktadır.

Annelerimiz, eşlerimiz, kızlarımız ve kardeşlerimiz olarak, bitmek bilmeyen bir özveriyle yanımızda olan kadınlarımızın, seçme ve seçilme hakkını elde etmelerinin 82’nci yıl dönümünü ve Kadın Hakları Günü’nü en içten duygularımla kutluyor, sevgi ve saygılarımı sunuyorum.”

 

Şuhut Belediyesi

Şuhut Belediyesi Kurumsal İnternet Sitesi. Belediyemiz ve İlçemizle alakalı bilgilendirme ve haberler.

Şuhut Belediyesi

Pazar Mh. Cumhuriyet Cd. Şuhut Belediye Başkanlığı Binası.
03800 Şuhut/Afyonkarahisar

Google Play Store - İndir
Apple App Store - İndir
Sinorsel Yazılım - Şuhut Belediyesi İnternet Sitesi © Tüm Hakları Saklıdır.