Jandarma Teşkilatı 180 Yaşında.

14 Haziran 2019 Şuhut Belediyesi

Jandarma Teşkilatının ilk nizamnamesi olan “Asakir-i Zaptiye Nizamnamesi“nin (Askeri Kolluk Tüzüğü) 14 Haziran 1869’da yürürlüğe girmesiyle, zabıta görev ve hizmetleri ile yetki ve sorumlulukları hukuki bir çerçeve içine alındı. Söz konusu yönerge kapsamında her ilde bir “zaptiye alayı” kurulurken, personeli piyade ve süvarilerden oluştu.

Arşivlerde, 1839’dan itibaren “jandarma” adına ve “jandarma tayin kararnamelerine” rastlanıldığı için Türk Jandarma Teşkilatının, ay ve günü tespiti mümkün olmasa da 1839’da kurulduğu kabul edildi.

Tanzimat Fermanı’nın ilan edildiği 1839 yılı ile “Asakir-i Zaptiye Nizamnamesi”nin yürürlüğe girdiği 14 Haziran gününün birleştirilmesiyle Jandarma Teşkilatının kuruluş tarihi 14 Haziran 1839 olarak belirlendi.

İlçemizde Jandarma Teşkilatının 180.yılı Münasebetiyle İlçe Jandarma Komutanlığında Kahvaltı Programı Düzenlendi.Kahvaltı Programından Sonra İlçe Jandarma Komutanı Teğmen Hasan Yassıkaya Tarafından Jandarma Komutanlığı Binası Ve Çalışmalar Hakkında Protokol Üyelerine Bilgiler Verildi.Törenin Sonunda Konuşan Başkan Bozkurt”Ülkemizin güvenliği, halkımızın huzuru ve mutluluğu için gece gündüz demeden özveriyle görev yapan kahraman Jandarma Teşkilatımızın 180. Kuruluş yıl dönümünü kutluyor, başarılı çalışmalarının devamını diliyorum”dedi.

Törenden Sonra Konuşan Teğmen Hasan Yassıkaya ”Jandarma Komutanlığımıza Maddi ve Manevi Desteklerini Esirgemeyen Şuhut Belediye Başkanımız Recep Bozkurt’a Çok Teşekkür Ederim.Bina Restorasyonumuz,Spor Aletleri Temini ve Peyzaj Çalışmasında Emeği Çok Büyük”dedi.

 

Şuhut Belediyesi

Şuhut Belediyesi Kurumsal İnternet Sitesi. Belediyemiz ve İlçemizle alakalı bilgilendirme ve haberler.

Şuhut Belediyesi

Pazar Mh. Cumhuriyet Cd. Şuhut Belediye Başkanlığı Binası.
03800 Şuhut/Afyonkarahisar

Google Play Store - İndir
Apple App Store - İndir
Sinorsel Yazılım - Şuhut Belediyesi İnternet Sitesi © Tüm Hakları Saklıdır.