Mülkiye Müfettişleri Kocatepe’ye çıktılar

25 Mart 2013 Şuhut Belediyesi

 

İçişleri Bakanlığı’na bağlı Mülkiye Teftiş Kurulu 2011 yılı İnceleme-Araştırma çalışmaları programı kapsamında Afyonkarahisar’a gelen Mülkiye Müfettişleri ve aileleri Kurtuluş Savaşının başlatıldığı topraklarda tarihi yeniden yaşadılar.

 

Önceki gün İlimiz merkezinde bulunan ve Mustafa Kemal Atatürk ile Silah arkadaşlarının bir süre ikamet ettiği Zafer Müzesini gezen Mülkiye Müfettişi ve eşleri bu günde Şuhut İlçesi’nde bulunan ve Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün Ulusal Kurtuluş Savaşımızın dönüm noktası olan Büyük Taarruz’un planlarını yaptığı son yer olan Atatürk Evi, Zafer Yolu ve Şehitliklerimizi gezdiler.

Şuhut Kaymakamı Eyüp Çalışır’ın eşlik ettiği gezi sırasında misafirlere, Mustafa Kemal Atatürk’ün Şuhut’a gelişi ve Şuhut’tan Kocatepe’ye nasıl hareket ettiği anlatıldı. Şuhut Atatürk Evinde bulunan ve Kurtuluş mücadelesini anlatan tabloları hayranlıkla izleyen Mülkiye Müfettişleri ve aileleri, tarihin yeniden yazıldığı bir mekânda olmaktan onur ve mutluluk duyduklarını söylediler.

 Tarihi Atatürk Evini ziyaretin ardından Zafer yolu üzerinde bulunan Çakırözü köyüne giden misafirler, Kurtuluş Zaferine yürünen bu yolda, 25 Ağustos 1922’de yaşananları Kaymakam Eyüp Çalışır’dan dinlediler.
Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve Silah arkadaşlarının zamanında su içtiği Gazi Paşa çeşmesinden su içen Mülkiye Müfettiş ve eşleri, 26 Ağustos 1922 sabahı, saat 05:30 Topçuların ateşiyle başlayan Kurtuluş Savaşının beşiği olan Kocatepe’yi gezdiler. Büyük taarruzun başladığı bu kutsal topraklarda kesin zaferin kazanılmasında büyük rolü olan şehit ve gazilerimizi rahmetle anan misafirler, duygulu anlar yaşadılar.
Son olarak Yüzbaşı Agâh Efendi Şehitliğini ziyaret eden Mülkiye Müfettişi ve eşleri, bu günümüzü borçlu olduğumuz kahraman Türk askerlerini rahmetle yâd edip, onlar için dua ettiler.     ( KAYNAK : www.afyonkarahisar.gov.tr  )
Şuhut Belediyesi

Şuhut Belediyesi Kurumsal İnternet Sitesi. Belediyemiz ve İlçemizle alakalı bilgilendirme ve haberler.

Şuhut Belediyesi

Pazar Mh. Cumhuriyet Cd. Şuhut Belediye Başkanlığı Binası.
03800 Şuhut/Afyonkarahisar

Google Play Store - İndir
Apple App Store - İndir
Sinorsel Yazılım - Şuhut Belediyesi İnternet Sitesi © Tüm Hakları Saklıdır.