ORMAN VE SU İŞLERİ BAKANIMIZ PROF. DR. VEYSEL EROĞLU TARAFINDAN ZAFER BAYRAMINDA ŞUHUT İLERİ İÇME SUYU TESİSİ AÇLIŞI VE KAYABELEN GÖLETİ SULAMASI REHABİLİTASYON TEMEL ATMA TÖRENİ GERÇEKLEŞTİRİLDİ

26 Mart 2013 Şuhut Belediyesi

Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Sayın Veysel EROĞLU 25 Ağustos Cumartesi günü Şuhut İleri İçme Suyu Arıtma Tesisinin açılışı ve Kayabelen Göleti Sulaması Rehabilitasyon temel atma merasimine katılıdı.

25 Ağustos Cumartesi günü saat 16:30’da Kayebelen Kasabasında düzenlenen Kayabelen Göleti Sulaması Rehabilitasyon temel atma törenine katılan Bakan EROĞLU’ nu coşkulu bir kalabalık karşıladı. Törende konuşma yapan Bakan EROĞLU yaz aylarında su miktarının kış aylarına oranla çok düştüğünü ve daha çok suya ihtiyaç olduğunu bildirdi.Kış aylarında akan suyu biriktirmek için gölet ve baraj oluşturmanın gerektiğini anlatan Eroğlu, şöyle devam etti:”Biz de çiftçimizin yazın ihtiyaç duyduğu suyu sağlamak amacıyla göletler yapıyoruz. Su kaybının çok olduğu eski sistemden modern sulama sistemlerini oluşturuyoruz. 11 milyon dekar araziyi modern sulama sistemine kavuşturduk. Şuhut’ta da sulama götürmedik yer bırakmayacağız. Paramız var, geçmiş dönemlerdeki hükümetler gibi değiliz. Kayabelen’de mevcut sulama sistemi modern kapalı sisteme dönüştüreceğiz. Biz de canlara karşı dostluk, vefa borcu var. Çok daha iyilerini yapacağız. Daha büyük hedeflere doğru koşuyoruz.”Bakan Eroğlu, konuşmanın ardından protokolle butona basarak inşaatın temelini attı.Kayabelen Göleti sulaması rehabilitasyon inşaatının 2 milyon 160 bin liraya mal olacağı, 5 bin 840 dekar tarım arazisini basınçlı borulu sistemle sulanmasını sağlayacağı, tesislerin hizmete girmesiyle çiftçinin üretiminde yıllık 2 milyon 100 bin lira gelir artışı sağlamasının hedeflendiği söyledi. Törenin ardından Orman ve Su İşleri Bakanı Prof Dr. Veysel EROĞLU Şuhut İleri içme Suyu Arıtma Tesisinin açılış merasimine katılmak için Şuhut’ a hareket etti.

Şuhut Fatih Camii önünde tarafından önünü kesen Şuhut’ lu vatandaşlar Bakan EROĞLU’ ndan baraj talebinde bulundu. Burada vatandaşlara açıklama yapan bakan EROĞLU Şuhut’ un susuz kalmaması için gereken çalışmanın yapılacağını bildirdi. Eroğlu, daha sonra Ulu Cami Meydanı’nda düzenlenen tesisin açılış töreninde yaptığı konuşmada, 90 yıl önce büyük zaferi getiren Kocatepe yürüyüşünün başladığı bölge olan memleketi Şuhut’ta bulunmaktan mutluluk duyduğunu dile getirdi.Zafer Bayramı’nın 90. yıl dönümünde 90 milyon liralık yatırımla Afyonkarahisar’a geldiklerini ifade eden Eroğlu, 5 günde 23 tesisin temellerini attıklarını,TOKİ evlerinin anahtarlarını teslim ettiklerini ve son olarak da Şuhut’taki arıtma tesislerinin açılışını gerçekleştireceklerini aktardı. Türkiye’nin bir dönem memur maaşlarını ödeyemediği için dış ülkelerden borç almak için kapı kapı dolaştığı dönemlerden bugün sözü geçen, saygı duyulan, başı dik bir duruma geldiğini anlatan Eroğlu, şöyle devam etti “Büyük düşünüyor, geleceği planlıyoruz. Bize bağlı 4 binden fazla şantiye var. Dünyada ilk 10’a girecek, Türkiye’nin 2. Büyük Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Hastanesi’ni Afyonkarahisar’da açıyoruz. Akarçay ve çevre düzenlemesiyle, Afyonkarahisar’a adeta denizi getirdik. Dünyada orman varlığını yüzde 100 artıran başka bir il yoktur. Bugün şu gördüğünüz yanan ampullerden 4’ünden biri, bizim yaptığımız hidroelektrik santraller sayesinde yanıyor. Şuhut’a, Afyonkarahisar’a,Türkiye ‘ye hizmet etmek benim için vazife, vefa borcu, ibadet” dedi. Ayrıca törende Afyonkarahisar Valisi İrfan BALKANLIOĞLU, Şuhut Kaymakamı Eyüp ÇALIŞIR ve Şuhut Belediye Başkanı Recep BOZKURT’ ta konuşma yaptı.

Şuhut’a baraj ve gölet yapımı inceleme çalışmalarının sürdüğünü açıklayan Eroğlu, daha sonra protokol üyeleriyle butona basarak tesisin açılışını yaptı.

Şuhut Belediyesi

Şuhut Belediyesi Kurumsal İnternet Sitesi. Belediyemiz ve İlçemizle alakalı bilgilendirme ve haberler.

Şuhut Belediyesi

Pazar Mh. Cumhuriyet Cd. Şuhut Belediye Başkanlığı Binası.
03800 Şuhut/Afyonkarahisar

Google Play Store - İndir
Apple App Store - İndir
Sinorsel Yazılım - Şuhut Belediyesi İnternet Sitesi © Tüm Hakları Saklıdır.