Orman ve Su İşleri Bakanlığı Tarafından Tamamlanan 111 Dev Tesis Hizmete Açıldı

25 Mart 2013 Şuhut Belediyesi

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Orman ve Su İşleri Bakanlığı tarafından yapımı tamamlanan 111 tesisin toplu açılış merasimine katıldı. Ankara’da Atatürk Kapalı Spor Salonu’nda düzenlenen merasimde yaptığı konuşmada, bugünün 11.11.2011 tarihi olduğunu hatırlatan Erdoğan, 111 tesisin hayırlı olmasını diledi.11.11.2011 tarihinde, 111 büyük tesisi Türkiye’nin, Türk Milletinin ve şehirlerin hizmetine sunduklarını belirten Başbakan Erdoğan, şunları söyledi:

”Dile kolay… Bugün bir kalemde, tam 8 milyar 365 milyon liralık 111 ayrı yatırımın açılışını yapıyoruz. 5 baraj, 48 hidroelektrik santral, 12 dere ıslahı ve taşkın koruma tesisi, 5 gölet,
11 sulama tesisi, 10 içme suyu tesisi, 3 meteoroloji radarı, 5 gözlem istasyonu, 6 kent ormanı ve 6 milli park projesi resmi olarak bugün buradan hizmete giriyor. Artvin’den Tekirdağ’a, Sinop’tan Mersin’e,  Rize’den Çanakkale’ye kadar Türkiye’nin 4 bir yanı bugün, suyun bereketiyle, yeşilin güzelliğiyle buluşuyor.Bu tesislerle yılda 7 milyar 100 milyon kilovat saat elektrik üreteceğiz.  721 bin dekar tarım arazisini sulayacağız. Yılda 124 milyon metreküp içme ve kullanma suyu temin edeceğiz. 2 il, 16 ilçe ve 43 köyü taşkınlardan koruyacağız.  Şehirlerimizi yeşil alanlarla, mesire yerleriyle; çiftçilerimizi daha isabetli hava tahminleriyle buluşturacağız.”

Konuşmasında kendilerinden önceki koalisyon hükümetinin 3 yılda 9 tesis açtığını vurgulayan Başbakan Erdoğan, biz 991 adet tesisi hizmete açtık. Onlar 9 tesis açıyor, bizim üç yıllık ortalamamız 330 tesis. Biz millete efendi olmaya değil hizmetkâr olmaya geldik. Küvetlerle su depolanıyor evlerde plastik bidonlarla su toplanıyordu. Ankara’nın su meselesini 2050 yılına kadar çözdük, çözüyoruz. Yavru vatan Kıbrıs’ın su meselesini de biz çözüyoruz. 7 Mart 2014’te saat 13.00’te anavatandan Kıbrıs’a su akıtıyoruz” diye konuştu.

 

111 büyük tesisi bugün bu salondan ülkemizin, milletimizin, şehirlerimizin hizmetine sunduklarını belirten Başbakan Erdoğan, “İklim şartları uygun olmadığı için gidip de en büyük yatırım olan yerden açılışı yapabilirdik ama Ankara’dan uydu aracılığıyla yapıyoruz. Bugün 8 milyar 365 milyon dolarlık bir yatırımın açılışını yapıyoruz yani eski parayla 8 katrilyonu geçen bir yatırım” diye konuştu.

İstanbul’a başkan seçildiğinde kent susuzluktan kırılıyordu diyen Başbakan Erdoğan, “Küvetlerde su biriktiriliyordu. Musluk açıkken o malum sesten başka ses gelmiyordu. Şimdi İstanbul’un su problemi 2050 yılına kadar çözüldü. İzmir’in su sorunu çözülemiyordu. Biz Gördes projesini 2010 yılında bitirdik” dedi.

 

Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu ise 111 tesisi tarihler 11.11.2011’i gösterirken hizmete açmanın gururunu yaşadıklarını belirterek, Bakanlığın yatırımlarına destek veren Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’a teşekkür etti.

5 baraj, 48 hidroelektrik santrali, 12 dere ıslahı ve taşkın koruma tesisi, 5 gölet, 11 sulama tesisi, 10 içme suyu tesisi, 3 meteoroloji radarı, 5 otomatik meteoroloji gözlem istasyonu, 6 kent ormanı ve mesire yeri ile 6 milli park projesinin hizmete açıldığını ifade eden Prof. Dr. Veysel Eroğlu bu tesislerle yılda 7 milyar 100 milyon kilowat/saat elektrik üretileceğini, 721 bin 153 dekar tarım arazisinin sulanacağını, yılda 124 milyon metreküp içme ve kullanma suyu temin edileceğini,  2 il, 16 ilçe, 43 köy ve 23 bin 350 dekar arazinin taşkından korunacağını,   meteoroloji tahminlerinin daha isabetli olacağını ve vatandaşların milli park ve kent ormanlarında rahat nefes alabileceklerini anlattı.

Hizmete giren 111 tesisin içerisinde 279 tesisi ihtiva ettiğini belirten Prof. Dr. Eroğlu, maliyeti 10 milyon TL’nin altında kalan tesisleri ”küçük tesis” olarak adlandırdıklarını, 98 küçük tesisin açılışını da aralık ayının sonunda gerçekleştireceklerini söyledi.

Bakanlık birimlerinin gece-gündüz demeden çalıştıklarını, hizmet ürettiklerini ifade eden Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu, Devlet Su İşlerinin bin 35 tesisi tamamladığını,  47 ilde içme suyu çalışmasının bitirdiğini, 165 büyük baraj, 22 hidroelektrik santrali ve 60 gölet, 167 sulama tesisinin tamamlandığını, 101 kent ormanının hizmete sunulduğunu ve 2012 yılı sonuna kadar 2 milyon 300 bin hektarın ağaçlandırılacağını anlattı.

Prof. Dr. Veysel Eroğlu, ”Her zaman hedeflerimizin önünde gittik, gitmeye de devam edeceğiz. Bakanlığımın bütün mensuplarıyla gurur duyuyorum” diye konuştu.

Konuşmaların ardından Adıyaman, Edirne, Karaman, Çanakkale, Konya, Çorum ve Bursa’daki tesislere canlı bağlantı sağlanarak, buradaki tesislerin açılışı gerçekleştirildi.

 

(Kaynak : www.ormansu.gov.tr Orman ve Su İşleri Bakanlığı )

Şuhut Belediyesi

Şuhut Belediyesi Kurumsal İnternet Sitesi. Belediyemiz ve İlçemizle alakalı bilgilendirme ve haberler.

Şuhut Belediyesi

Pazar Mh. Cumhuriyet Cd. Şuhut Belediye Başkanlığı Binası.
03800 Şuhut/Afyonkarahisar

Google Play Store - İndir
Apple App Store - İndir
Sinorsel Yazılım - Şuhut Belediyesi İnternet Sitesi © Tüm Hakları Saklıdır.