Tarihi Miras Belediye Tarafından Gün Yüzüne Çıkarılıyor

08 Aralık 2015 Şuhut Belediyesi

Şehirler Sürekli yenilenen ve yeniden kurulan, yaşamayı sürdüren canlı organizmalardır. Şehirleri zaman aşındırır, yaşam yıpratır, düşmanlar yakar, yıkar, yağmalar. Bütün bu tahribata direnen kendini onaran şehirler ayakta kalmayı başarır. Bu şehirlerden bir tanesi de 10 bin yıllık tarihi ile Afyonkarahisar’ın Şuhut ilçesi. Şuhut size her şeyini verebilecek büyüklükte, kadim bir Anadolu Şehri. Diğer kentlere büyük sözler söyleyebilecek büyüklükte bir kent olan Şuhut’ta, 2009 yılında yapılan yerel seçimlerde tarihi bir oy oranı ile göreve gelen başarılı Belediye Başkanı Recep Bozkurt, tarihe verdiği önem ve yaptırdığı araştırmalar ile şehrin tarihine ışık tutmaya devam ediyor. Başarılı Belediye Başkanı Bozkurt, Şuhut tarihi ile alakalı özel araştırmalar yaptırarak şehrin bugüne kadar bilinmeyen ve hiç araştırılmamış yönlerini ortaya çıkartıyor. Ortaya çıkan belge, doküman ve bilgileri de önümüzdeki yıllarda kapsamlı bir kitap çalışması ile taçlandırmayı hedefleyen Bozkurt, şehir hakkında bilgiler verdi. Bozkurt, Şehirlerin ak sakallı ihtiyarların gençlik hatıraları gibi kendi hatıralarını sakladığını düşünüyor. Hatıraların gizeminde bir milletin kaderi, tarihi, kültürü medeniyeti olduğunu belirten Başkan Bozkurt, yapılan çalışmalar ve tarihi eserler sayesinde Şuhut’un hatıralarındaki sırları aralayıp, belleğindeki insanları, tarihleri ve medeniyetleri ortaya çıkarmayı hedefliyor. Başkan Bozkurt, Şuhut’un cumhuriyet dönemine ait te çok önemli bir nokta olduğunu bizlere hatırlatarak, Ulu Önder Mustafa Kemal ve ordularının Büyük Taarruzu Şuhut’tan başlattığını, Şuhut’ta ordusunu konuşlandırdığını, daha sonra Şuhut üzerinden Kocatepeye hareket ederek, “Ordular İlk Hedefiniz Akdenizdir” emrini verdiğini belirtiyor. Şehrin çok eski dönemlere dayalı bir tarihi olduğunun altını bir kez daha çizen Başkan Bozkurt, şehrin daha önce Truva Savaşı kahramanlarından Makedonyalı komutan Akamas tarafından Synnada adı ile kurulduğunu belirten, Başkan Bozkurt, bir rivayete göre SYNNADA şehrinin halen var olan Hisar Höyüğüne kurulduğunu bu höyükten tarihi taşların çıktığını ifade ediyor. Şehrin tarihi birer vesika olan mezarlıklar bakımından da çok zengin olduğunu kaydeden Başkan Bozkurt, Antik Synnada şehrinin merkezi olan Hisar Nektrapolu’nun günümüze kadar gelen en zengin Roma Dönemi mezarlığı olduğunu ifade ediyor. Şehirde Roma ve Bizans dönemlerinden kalıntıların şimdilerde cami, mescid ve çeşmeler üzerinden yerel halk tarafından kullanıldığını da kaydeden Başkan Bozkurt, miladi 740 yılında Büyük bir İslam ordusunun Anadoluya girdiğini, Synnada Savaşında ünlü komutanlardan Malik bin Şebib’in şehir düştüğünü. Mezarının günümüze kadar gelerek ilçeye bağlı Anayurt(Alayunt) köyünde bulunduğunu belirtti. Başkan Bozkurt, bu tarihlerden itibaren şehrin şahitlik ve şehitlik kelimelerinden türeyen Şuhut ismi ile anıldığını kaydetti. Bozkurt şehrin tarihi nedeniyle Tarihe Şahitlik Eden Şehir Şuhut olarak anıldığını da sözlerine ekledi.

Kent 2009 Yılından İtibaren Muhteşem Yatırımlar İle Buluşmuş

Şuhut adından sadece tarihi ile değil 2009 yılından itibaren ilçeye yapılan yatırımlar ile de söz ettiriyor. İlçeye bir çok ile yapılmayan, aynı ölçekteki belediyeler tarafından yapılamayan hizmet ve yatırımlar ile de adından sıkça söz ettiren güzel bir Anadolu şehri. Şuhut bu sıralar adından, ilçeye Belediye Başkanı Recep Bozkurt’un büyük projelerinden bir tanesi olan Şuhut Belediyesi Prof. Dr. Veysel Eroğlu İş Merkezi ile sıkça söz ettiriyor. İlçedeki işyeri ve otopark sıkıntısına çözüm sunan ve 2015 yılında faaliyete geçen İş Merkezi içerisinde, Kadınlar Lokali, Gençlik Merkezi, Sinema Salonları gibi sosyal alanları da barındırıyor. Ayrıca içerisinde, 28 adet asma katlı işyeri, 25 adet ofis, 50 kişilik otel ve 1000 kişilik düğün salonunu da içerisinde bulundurarak ilçenin ihtiyaçlarına büyük ölçüde cevap veriyor. Toplam 17.000 m2 alana sahip İş Merkezi’nin adı da Orman ve Su İşleri Bakanı Prof.Dr.Veysel Eroğlu’nun ismini taşıyor. Başkan Bozkurt, iş merkezi için “Bu muhteşem iş merkezini ilçemize kazandırmaktan, halkımızın hizmetine sunmaktan son derece mutluyuz” diyor ve ekliyor; “İş merkezi projemiz ilçemizi ziyaret eden vatandaşlar tarafından taktirle karşılanıyor, hatta bazı il ve ilçelerden projemizi incelemek için ilçemiz ziyaret ediliyor”.

Şuhut Gibi Bir Kentte Hizmet Etmek Gurur Kaynağımız

2014 yılında yeniden göreve gelen Başarılı Belediye Başkanı Recep Bozkurt’un şimdiki hedefi ise ilçe de son derece modern bir mezbaha ile kapalı pazaryeri projesini hayata geçirmek. Projeler ile alakalı ise Başkan Bozkurt, “Modern Mezbaha tesisimizin inşaat çalışmaları hızla devam ediyor. İnşallah tamamlandığında, bölgeye hitap eden ilçemizin ve bölgemizin tüm ihtiyaçlarına cevap verecek modern bir tesisi ilçemize kazandıracağız. Bildiğiniz üzere ilçemiz İstanbul gibi büyük illerin et ihtiyacının büyük ölçüde karşılandığı bir hayvancılık merkezi. Tesisimizin bir diğer özelliği de Kamu ve özel sektör teşebbüsü olması” dedi. Başkan Bozkurt, projenin yaklaşık 5 milyon Türk Lirasına mal olduğunu kaydetti. Başkan Bozkurt, Kapalı pazaryeri projesi için ise proje çalışmalarının devam ettiğini ifade ederek, en kısa süre içerisinde proje ile ilgili çalışmaları gerçekleştireceklerini söyledi. Başkan Bozkurt, tarihe böylesine şahitlik eden, kadim bir medeniyete ev sahipliği yapmış, Cumhuriyetin kazanıldığı, Zafer meşalesinin yakıldığı bir kentte Belediye Başkanlığı görevinin ayrı bir sorumluluk gerektirdiğini ifade etti. Başkan Bozkurt, Şuhut gibi önemli bir kente hizmet etmenin ayrıca bir gurur kaynağı olduğunu, Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan, Başbakanımız Ahmet Davutoğlu ile aynı amaç ve gayeye hizmet etmenin, Orman ve Su İşleri Bakanı Prof.Dr.Veysel Eroğlu ile hemşehri olmanın, aynı davanın mensubu olmanın da ayrıca bir gurur vesilesi olduğunu ifade ediyor.

Kaynak: Akşam Gazetesi (30.11.2015)

Şuhut Belediyesi

Şuhut Belediyesi Kurumsal İnternet Sitesi. Belediyemiz ve İlçemizle alakalı bilgilendirme ve haberler.

Şuhut Belediyesi

Pazar Mh. Cumhuriyet Cd. Şuhut Belediye Başkanlığı Binası.
03800 Şuhut/Afyonkarahisar

Google Play Store - İndir
Apple App Store - İndir
Anisa Bilişim - Şuhut Belediyesi İnternet Sitesi © Tüm Hakları Saklıdır.