ZAFERİN 91. YIL DÖNÜMÜ COŞKUYLA KUTLANDI

29 Ağustos 2013 Şuhut Belediyesi

Zaferin 91. Yıldönümü ilçemizde coşkuyla kutlandı.

Orman ve Su İşleri Bakanı Prof Dr. Sayın Veysel Eroğlu ve beraberindeki protokol üyeleri ilk olarak ilçemizde bulunan Atatürk Evini ziyaret ettiler. Atatürk evine yapılan ziyaretin ardından Bakan Eroğlu protokol üyeleri ve törene katılan yüzlerce vatandaşla beraber mehteran ve eşliğinde yürüyerek ilçe stadyumundaki törenlere katılmak için hareket ettiler.

İlçemiz stadyumunda yapılan tören Saygı duruşu ve İstiklal Marşının okunmasıyla başladı. Törene Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Akpartili ve Chpli millet vekilleri, Afyonkarahisar  Valisi İrfan Balkanlıoğlu, Afyonkarahisar Belediye Başkanı Burhanettin Çoban, Türk Silahlı Kuvvetlerini temsilen misafir komutanlar, Şuhut Kayamakamı Ferit Görükmez Şuhut Belediye Başkanı Recep Bozkurt, çok sayıda protokol üyesi ve binlerce vatandaş katılıdı.

Törende söz alan CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, “Bizim babalarımız ve dedelerimi bu toprakları korumak için mücadele etti. Bu topraklar şehit kanları ile sulanmış kutsal topraklardır. Bir ozanımızın dediği gibi ‘Bayrakları bayrak yapan üstündeki kandır. Toprak eğer uğurunda ölen varsa eğer vatandır.’ Biz yedi düvele karşı mücadele edip onları dize getirmişiz. Biz onların çocuklarıyız. Biz kendi ülkemizin çıkarı için her şeyi yaparız. Bizim göğsümüz iman doludur. Zafer hepimizin zaferidir. Zafer babalarımızın, dedelerimizin ortak mücadele ettiği zaferidir. Bu toprakları kazananlar kimseyi ötekileştirmedi ve inancına bakmadı. Biz ülkemizi seviyoruz ve insanımız seviyoruz. Ne olursa olsun herkese saygı duyuyoruz.”

“ÇIKTIKLARI YOL GECE GİBİ KARANLIKTI BELKİ AMA SONU GÜNEŞ GİBİ AYDINLIKTI”

Törende konuşan Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu ise 25 Ağustos’u 26 Ağustos’a bağlayan gecenin yani 91 yıl önce Mustafa Kemal Atatürk Şuhut’tan Kocatepe’ye zafer yürüyüşünü başlattığını hatırlatarak, “Zafer yürüyüşü bütün dünyaya emsal teşkil eden büyük zaferin yani 30 Ağustos’un ayak sesleridir. 26 Ağustos sabahı başlayan hücumla kahraman Türk askeri geçilmesi imkansız denilen düşman siperlerini sadece 36 saatte tarumar etmiş büyük bir azim ve fedakarlıkla zafere yürümüştür. Büyük Taarruz beklide elinde ki son ekmeği ve son suyunu paylaşan askeri ile paylaşan insanımızın vatanda sevgisinin kararlığının ve coşkusunun imsali olmuştur. Aynı zamanda sömürgeci devletlerin elinde esir olan bütün mazlum milletlerde örnek olmuştur. 25 Ağustos’ta Şuhut’tan yola çıkmışlardı, çıktıkları yol gece gibi karanlıktı belki ama sonu güneş gibi aydınlıktı. Ülkemiz için seve seve canlarını veren şehitlerin hatıralarını anlatmak ve gelecek nesillere taşımak boynumuzun borcudur. Şehitlerimizin ruhuna yakışır panoramik bir müze yapacağız. İnşallah kısa zaman da yapımına başlayacağız. İstiklal harbinde şehit olan 137 bin şehidimiz için Sinanpaşa’nın Taşoluk beldesinin Şuhut tarafında bakan kısmına 137 bin fidan dikilmesi talimatını verdik. Şehitlerimizin anılarını her daim yaşatacağız” diye konuştu.

Tören TSK tanıtım filmi, Bando Konseri, AKÜ Halk Oyunları Dans Topluluğu gösterileri ve Şuhut Belediyesi Tarafından organize edilen Mustafa Ceceli Konseri İle devam Etti.

 

Orman ve Su İşleri Bakanı, Şuhut Şehir Stadyumu’nda gerçekleştirilen törenlerin ardından Çakırözü köyünde yapılan “Zafer Yürüyüşü”nde yer aldı.

Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, “Muasır medeniyet seviyesinin üzerine çıkmak için 76 milyon hep birlikte birlik, beraberlik ve kardeşliğimizi pekiştirerek çok çalışmamız gerekiyor” dedi.

Zafer Haftası etkinlikleri kapsamında Şuhut Şehir Stadyumu’nda gerçekleştirilen törenlerin ardından Eroğlu ve beraberindeki protokol üyeleri Çakırözü köyünde yapılan “Zafer Yürüyüşü” etkinliğine katıldı.

Burada konuşan Bakan Eroğlu 91 yıl önce Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşlarının Akşehir’den Şuhut’a gelerek Büyük Taarruz için hazırlık yaptıklarını ve 25 Ağustos’u 26 Ağustos’a bağlayan gecede taarruz emri ile yürüyüşe geçtiklerini söyledi.

Eroğlu, “Sabahın ilk ışıklarıyla büyük taarruz emri verildi. Kahraman askerlerimiz ayaklarındaki çarıklarla belki eskimiş tüfekleri ile bu yolları adete arşınlayarak Kocatepe’ye ulaştılar” dedi.

Türk halkının şehitlere vefa borcu olduğunu kaydeden Eroğlu şunları söyledi :

“Atatürk’ün emrettiği üzere muasır medeniyet seviyesinin üzerine çıkmak için 76 milyon hep birlikte birlik, beraberlik ve kardeşliğimizi pekiştirerek çok çalışmamız gerekiyor. Allah’a şükürler olsun ki Türkiye’de güzel işler yapılıyor. Artık bizim de uzaya gönderdiğimiz uydularımız var. Muasır medeniyet seviyesinin üzerine çıkmak için millet olarak çok çalışıyoruz ve çalışmaya devam edeceğiz” diye konuştu.

Şuhut Belediyesi

Şuhut Belediyesi Kurumsal İnternet Sitesi. Belediyemiz ve İlçemizle alakalı bilgilendirme ve haberler.

Şuhut Belediyesi

Pazar Mh. Cumhuriyet Cd. Şuhut Belediye Başkanlığı Binası.
03800 Şuhut/Afyonkarahisar

Google Play Store - İndir
Apple App Store - İndir
Sinorsel Yazılım - Şuhut Belediyesi İnternet Sitesi © Tüm Hakları Saklıdır.